U četvrtak, 25. lipnja 2026. godine, u Gradskoj knjižnici i čitaonici Virovitica, na početnoj konferenciji predstavljen je jedan od najvažnijih i najtraženijih projekata Gradskog društva Crvenog križa Virovitica.
Riječ je o drugoj fazi projekta „Mobilnost za samostalnost“, kojim se osigurava besplatna pomoć, prijevoz i pratnja starijim osobama te usluge Dnevnog boravka u Suhopolju i Gradini, čime se izravno doprinosi kvaliteti života naših starijih sugrađana.
Izradila ga je Razvojna Agencija VTA i prijavila u sklopu poziva „Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici“, vrijedan je 299.802,88 eura te se financira bespovratnim sredstvima Europskog socijalnog fonda plus kroz Program „Učinkoviti ljudski potencijali 2021. – 2027.“.
Traje 36 mjeseci, od 13. travnja 2026. do 12. travnja 2029. godine, a uz nositelja, Gradsko društvo Crvenog križa Virovitica, kao partneri sudjeluju Grad Virovitica i općine Gradina, Lukač i Suhopolje.
Podršku projektu su na početnoj konferenciji dali predstavnici VPŽ, Marina Ružman iz Upravnog odjela za zdravstvo, branitelje i socijalnu skrb, Sanja Kirin iz Odsjeka za gospodarstvo grada Virovitice, ujedno i potpredsjednica Skupštine i Odbora GDCK-a Virovitica, predstavnici partnerskih općina: načelnik Općine Gradina Josip Vučemilović-Jurić, Melita Njegić iz Općine Lukač, predstavnici partnerskih i suradnih ustanova –Razvojne agencije VTA, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Hrvatskoga zavoda za mirovinsko osiguranje…
POTREBNE I TRAŽENE USLUGE
Za korisnike, osobe starije od 65 godina, koje koriste Dnevni boravak u Suhopolju i Gradini, prijevoz do liječnika, na rehabilitaciju, do administrativnih ustanova, savjete, podršku i pomoć oboljelima od Alzheimera i članovima njihovih obitelji i u narednoj fazi, koja traje tri godine, sve su usluge i dalje besplatne.
U prvoj fazi projekta obuhvaćeno je više od 140 osoba oboljelih od Alzheimera i drugih demencija, više od 145 osoba bilo je uključeno u rad Dnevnog boravka u Suhopolju, dok je usluge prijevoza i pratnje iskoristilo 1400 osoba te je kombijem Crvenog križa u Virovitici od kućnih vrata naših korisnika do liječnika, ambulante, ljekarni, rehabilitacijskih ustanova na području grada Virovitice i tri okolne općine prijeđeno više od 350 000 kilometara te je zabilježeno više od 13 tisuća prijevoza, naglasio je ravnatelj GDCK-a Nikola Slavić.
– U novoj fazi projekta Dnevni boravak osiguravamo i u Gradini, uz postojeće socijalne usluge koje nastavljamo i koje su se pokazale nužnima na terenu za naše korisnike. U ranijoj fazi projekta važnost ovih usluga prepoznali su Grad Virovitica i općine koje su iz svojih proračuna sufinancirale ovu uslugu za svoje starije sumještane, na čemu im zahvaljujemo, jer su pokazali osjetljivost za najranjivije skupine u društvu. U ovoj fazi projekt je financiran bespovratnim sredstvima EU, a i dalje je besplatan za sve naše korisnike te je sačuvano i pet radnih mjesta – istaknuo je ravnatelj Slavić.
Projekt od početka podržava Grad Virovitica. Njegov prepoznatljiv znak su uvijek nasmiješene djelatnice koje su kroz prijevoz, podršku i pratnju nemjerljiva pomoć korisnicima, rekla je Sanja Kirin iz Odsjeka za gospodarstvo grada Virovitice.
DOSTUPNOST I PODRŠKA
– Ovo je projekt koji nose ljudi velikog srca, koji svojim radom svakodnevno doprinose kvaliteti života korisnika. Posebno zahvaljujem općinama koje su u protekle tri godine preuzele financiranje usluge i tako sačuvali radna mjesta, ali prije svega osigurali kontinuitet podrške korisnicima. Riječ je o iznimno vrijednoj i potrebnoj usluzi koja građanima olakšava pristup zdravstvenoj skrbi i drugim važnim sadržajima. Čestitam ravnatelju, projektnom timu i svim partnerima na uspješnoj provedbi te vjerujem da ćemo i dalje koristiti projekte poput ovih i dostupna sredstva za dobrobit naših građana – rekla je Sanja Kirin.
Predstavljajući projekt, voditeljica projekta Dora Smiljanić naglasila je kako će kroz njega biti pruženo više od 3.990 socijalnih usluga za najmanje 310 korisnika starijih od 65 godina.
–Cilj projekta je unaprijediti socijalnu uključenost te povećati dostupnost i kvalitetu socijalnih usluga u lokalnoj zajednici. Projekt se provodi u partnerstvu s Gradom Viroviticom te općinama Suhopolje, Gradina i Lukač. Korisnicima će biti dostupne usluge psihosocijalne podrške, Dnevnog boravka, organiziranog prijevoza i pratnje, kao i podrška osobama oboljelima od Alzheimerove bolesti i njihovim obiteljima. Time nastavljamo uspješan model pružanja pomoći koji je već pokazao značajan pozitivan učinak na korisnike i lokalnu zajednicu – poručila je i pozvala sve zainteresirane da se jave ukoliko imaju potrebu za ovom vrstom usluga.
„BEZ OVOG PRIJEVOZA NE BISMO MOGLI NI DO LIJEČNIKA“
O tome koliko je projekt važan najbolje su posvjedočili sami korisnici. Elvira Relić, djelatnica GDCK-a Virovitica koja je i u ranijim fazama projekta s kolegicom Brankom Martinčević vozila korisnike od kućnih vrata do ambulante ili ljekarne, ističe kako se prijevoz pokazao kao tražena usluga o kojoj su mnogi naši stariji sugrađani doslovno ovisni.
–Mnogi žive sami, u mnogim selima nema redovnih linija javnih prijevoza, a mnogima je teško i fizički doći do autobusne stanice jer su teško pokretni. Najviše nas traže prijevoz do liječnika ili na terapije, potrebno je javiti se bar dva dana ranije na naše telefonske brojeve, dogovorimo termin i dolazimo u to vrijeme pred kućni prag. Nakon što završe sa pregledima, vježbama, obave nabavu lijekova, riješe papirologiju ili obave kupovinu za idući tjedan, odvezemo ih opet na kućni prag. Sretni smo što možemo na ovaj način pomoći-kaže Elvira.
–Naprave oni i više od toga-nadovezala se korisnica Ana Bišćan iz Levinovca, koja sa suprugom živi daleko od ambulante, trgovine i prijevoza. – Ova nam usluga jako puno znači. Mi nemamo autobus, nemamo ništa i ovaj nam projekt neopisivo puno znači. Ako želimo kod doktora u Suhopolje, moramo platiti oko 20 eura, za Viroviticu je to još više. Ja često moram kod liječnika i ne bih si to iz mirovine ni ja niti bilo tko od nas umirovljenika mogli priuštiti. Zato nam je ovaj projekt spas – rekla je korisnica Ana.
Pohvalila ga je i Smilja Duvnjak iz Milanovca. Ona živi sama i nema nikoga tko bi je odvezao na pregled ili u trgovinu. – Prijevoz koristim kad idem kod liječnika ili u trgovinu, kad trebam platiti račune. Branka i Elvira su uvijek dobro raspoložene, lako se dogovorimo oko termina i meni je to velika sigurnost. Na njih se čovjek može osloniti. Čak mi i pomognu unijeti stvari iz kombija u dvor, da ne nosim sama. Imam samo riječi pohvale i dragi mi je što će nam i dalje biti velika pomoć i sigurnost – sretna je Smilja Duvnjak.
GDCK Virovitica, virovitica.hr
















