Udruga HVIDR-a Slatina i psiholog Siniša Brlas osmislili su novi projekt skrbi o mentalnom zdravlju hrvatskih branitelja

Date:

Osamostaljenjem Republike Hrvatske 1990-tih godina rasplamsao se nažalost i vojni sukob koji se ubrzo pretvorio u ratni vihor. Mlada hrvatska država morala je brzo pronaći načina kako da se zaštiti od ugroze pa su mnogi muškarci i žene napustili svoje svakodnevne aktivnosti i uzeli pušku u ruke kako bi branili zemlju. Nije bilo puno vremena za psihološku pripremu običnih ljudi za sve one nedaće i traume koje su ih čekale na borbenom putu, a pokazalo se i kasnije.

Ratno iskustvo jedno je od najintenzivnijih iskustava koje netko može imati i snažno je povezano s traumom koja ide uz to iskustvo, a posljedice te traume ponekad se manifestiraju i godinama nakon što rat prođe. Tako je i ratna trauma hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata ostavila traga i na mentalnom zdravlju braniteljske populacije, ali se pokazalo da je to veliki izazov i za članove njihovih obitelji, pa i za društvo u cjelini. Mnogi branitelji trpe posljedice posttraumatskog stresnog poremećaja s kojim se teško nose te je svako nastojanje da im se pomogne u psihosocijalnoj prilagodbi na životne okolnosti dobrodošla aktivnost.

Stoga je Udruga HVIDR-a Slatina predložila profesoru psihologije i specijalisti kliničke psihologije Siniši Brlasu da zajednički osmisle projekt skrbi o mentalnom zdravlju branitelja. Tako je uz financijsku potporu Ministarstva hrvatskih branitelja Republike Hrvatske nastao projekt „Psihosocijalna prilagodba i prevencija rizičnih ponašanja Hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata u Slatini“. Kroz niz različitih aktivnosti profesor Brlas pomagat će braniteljima i članovima njihovih obitelji u osobnom osnaživanju i prilagodbi na posljedice ratne traume.

Siniša Brlas iskusan je i nagrađivani stručnjak u području prevencije i suzbijanja ovisnosti i proaktivne skrbi o mentalnom zdravlju, autor je i koautor mnogih publikacija na ovu temu, uključujući i sveučilišni nastavni priručnik o mentalnom zdravlju. Voditelj je Odjela za prevenciju ovisnosti i mentalno zdravlje u Zavodu za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije, a i sam je hrvatski branitelj.

Navedeni je projekt, kao i aktivnosti koje će se provoditi, u potpunom suglasju sa Strateškim okvirom razvoja mentalnog zdravlja do 2030. godine u Republici Hrvatskoj, a osobito s četvrtim područjem (od njih ukupno pet) koje upućuje na važnost skrbi o mentalnom zdravlju vulnerabilnih (osobito ranjivih) populacijskih skupina, među kojima su svakako i hrvatski ratni vojni invalidi i branitelji općenito. Aktivnosti u okviru ovoga projekta provodit će se na području Virovitičko-podravske županije do konca 2024. godine, a Virovitičko-podravska županija time postaje prepoznatljiva i kao županija u kojoj se osobito vodi računa o skrbi o mentalnom zdravlju hrvatskih branitelja.

www.radioportal.hr

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Share post:

Pretplatite se!

spot_imgspot_img

Aktualno

Čitajte...
Čitajte

Besplatan ulaz za svu djecu školske dobi – Posjetite u Virovitici Državnu izložbu hrvatskih pasmina i izložbu malih životinja!

Uoči održavanja sajma Viroexpo, Virovitica će biti domaćin još...

Privremeno zatvaranje dijela Ulice Petra Preradovića od 13. do 17. siječnja

Zbog orezivanja stabala (kuglastih javora) privremeno će za sav...